על לימודי רפואה בחו”ל

להיות רופא או רופאה הוא חלומם של רבים. עם זאת, בישראל יש מעט מאוד פקולטות לרפואה והתחרות גדולה על כל כיסא, מה שאומר שפעמים רבות, מועמדים איכותיים עם ציונים טובים אינם יכולים להגשים את חלומם ולהתקבל לבית ספר לרפואה בישראל, מה שמפנה אותם ללימודי רופאה בחו”ל. בנוסף, מועמדים רבים מקדישים חודשים בלימודים לקראת הבחינה הפסיכומטרית, ולעיתים מפספסים שנת לימוד עקב כך. מאחר שהבחינות לפקולטות לרפואה באוניברסיטאות לחו”ל לא כוללות את הבחינה הפסיכומטרית, זה מאפשר למועמדים לחסוך זמן יקר וכמובן שלהתמקד בבחינות הקבלה שלהם ולא בבחינות אחרות.

למעשה הקבלה לפקולטה לרפואה בחו”ל מותנית בשני תנאים עיקריים:

  1. תעודת בגרות מלאה
  2. מעבר של מבחני קבלה בכתב ובעל פה.

יצוין שהמבחנים לפקולטות לרפואה באוניברסיטאות הזרות כמו גם הלימודים עצמם נערכים באנגלית.

לאור הרצון והצורך של מועמדים ישראליים רבים ללמוד רפואה בחו”ל הוקמה מכינת מדיקל דוקטור. המכינה מציעה קורסים מקיפים שעוזרים למועמדים להתקבל לאוניברסיטאות מובילות בחו”ל ללימודי רפואה. מדיקל דוקטור לא רק מלמדת ומכינה. התכנית יצרה קשר עם אוניברסיטאות מובילות באירופה, ששולחות את נציגיהם לערוך את כל תהליך הקבלה כאן בארץ. כך שהמועמדים נבחנים ומתראיינים למספר אוניברסיטאות מובילות בו-זמנית, דבר שחוסך להם זמן יקר וכמובן הוצאות נסיעה למדינות השונות.

לאור הביקוש וההצלחה מדיקל דוקטור החלה להציע קורסים במדינות שונות והיא עוזרת למועמדים מלמעלה מעשר מדינות להתקבל ללימודי רפואה באירופה מדי שנה.

עלות לימודי רפואה בחו”ל משתנה בהתאם למדינה ולאוניברסיטה, אך היא יכולה להגיע ל-10,000 אירו בשנה ואף לעבור את סכום זה. אם נוסיף לחישוב גם את עלויות המחייה, מבינים שמדובר בלימודים יקרים ותובעניים מבחינה כספית. כדי לאפשר למועמדים בעלי פוטנציאל ללמוד בחו”ל, בשנת 2020 העמותה ע”ש רן כהן עדי השיקה את תכנית המלגות. זאת בכדי לפתוח דלת למועמדים ומועמדות שחולמים על מקצוע הרפואה, ולעזור להם להגשים את חלום זה.